Hurghada (arab. الغردقة) położona jest we wschodniej części Egiptu na wybrzeżu Morza Czerwonego. Jest to jeden z największych w tym kraju ośrodków turystycznych o znaczeniu międzynarodowym.

Hurghada była osadą rybacką. Zaczęła być znana od ok. 1909 r. kiedy to brytyjscy geolodzy odkryli tam rezerwy ropy naftowej. W 1930 r. powstała tu część mieszkaniowa dla pracowników Narodowego Instytutu Oceanografii i Rybołówstwa.

W 1980 r. w Hurghadzie mieszkało zaledwie 12 tys. osób. Wówczas zaczęły powstawać pierwsze hotele. Do rozwoju turystyki przyczyniły sie spektakularne morskie krajobrazy, wiecznie słoneczne niebo, łagodne zimy i rozbudowana sieć raf koralowych.

Do 2014 r. liczba ludności Hurghady wzrosła do ponad 250 tys. osób.

Miasto stało się przystanią dla turystów, przez jedne z najlepszych warunków do nurkowania i snorkelingu na świecie. Ponad milion osób, głównie Europejczyków, każdego roku odwiedza Hurghadę. W 2010 r. był to najpopularniejszy kierunek turystyczny z Polski – 558,5 tys. turystów.

Hurghada składa się z kilku części, najważniejsze z nich to:

Dahar (Ad-Dahar) – najstarsza część miasta, znajduje się tu m.in. największy w Hurghadzie bazar, poczta i dworzec autobusowy
Sakkala – uważana za centrum miasta, w południowej jej części znajdują się hotele
Village Road (Mamsha) – najnowsza, południowa część miasta. Znajdują się tu liczne hotele, sklepy i restauracje. Jest to drugie centrum Hurghady
Sahl Hasheesh – tuż za hotelem Oberoi, w stronę Safadży; w budowie. Powstanie tu prywatne miasteczko, coś na podobieństwo Al-Dżuny
Marina – powstała w 2007 r., znajdują się tu kluby, restauracje, dyskoteka oraz port jachtowy.

Warte zobaczenia:

Meczet El Mina Masjid
Jest to nowy i największy meczet w Hurghadzie. Zlokalizowany jest on nieopodal Mariny. Został otwarty pod koniec 2012 r. Jest on dostępny dla turystów. Jednak nie należy zapominać, że wg prawa islamskiego kobiety powinny mieć na sobie ubranie zakrywające ramiona, nogi, plecy i dekolt. Taki strój można wypożyczyć za 1-2$ przed bramą do budynku. Natomiast mężczyźni muszą mieć długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie.

Kościół koptyjski św. Szenute z Atripe
Kościół znajduje się w dzielnicy Dahar (Ad-Dahar). Powstał w 1920 r. Jego patronem jest święty Szenute z Atripe – opat z IV wieku, założyciel szeregu gmin i klasztorów, jeden z twórców cenobityzmu (formuła życia zakonnego we wspólnocie). Kościół otwarty jest codziennie od wschodu do zachodu słońca. Przy świątyni funkcjonuje centrum informacji.

Stocznia jachtowa
Znajduje się obok meczetu. Budowane i naprawiane są w niej nie tylko małe jachty ale także oceaniczne. Większość prac wykonywana jest ręcznie.

Targ rybny
Jest to największy targ rybny w mieście. Zlokalizowany jest pomiędzy Mariną a Meczetem El Mina Masjid. Kupimy tu świeże ryby i owoce morza. Każdego ranka kutry rybackie dostarczają świeży towar. Najlepiej pójść tam ok. godz. 08:00. Wtedy właśnie kutry wracają z połowu. Zakupiony towar można także na miejscu za niewielkie pieniądze zgrilować. Pyszne. Polecamy.

Delfinarium
Pokaz w delfinarium trwa 45 minut. W show biorą udział także foki i lwy morskie. Za dodatkową opłatą można pływać z delfinami i robić sobie z nimi zdjęcia.

Jungle Aqua Park
Jest to największy w Hurghadzie park wodny. Znajduje się w nim 35 zjeżdżalni i 30 basenów, wodospady i fontanny. Wspaniała zabawa dla dorosłych i dzieci.

Grand Aquarium
Obiekt udostępniony zwiedzającym w 2015 r. Składa się z kilku części: lasy tropikalne, mini zoo, akwarium ze zwierzętami słodkowodnymi, akwarium ze zwierzętami słonowodnymi oraz wystawę skamieniałości. Zachwycające są tunele którymi przechodzi się pod woda, a nad głowami pływają m.in. płaszczki, rekiny, żółwie i ośmiornice. Akwarium czynne jest w godz. 11:00-17:00.

Red Sea Aquarium
Znajduje się w Arabii. Jest uboższe od Grand Aquarium, ale też i dużo tańsze.

Mini Egypt Park
Obiekt zlokalizowany w Makadi Bay, gdzie możemy zobaczyć miniaturowe zabytki takie jak m.in. piramidy, Sfinksa, Muzeum Kairskie, Hotel Hilton Nile, Pałac El Montazah, Bibliotekę Aleksandryjską, Świątynię Karnak, Świątynię Luxorską oraz Świątynię Abu Simbel.

Sand City
Muzeum Rzeźb z Piasku zostało otwarte 22 stycznia 2014 r. jako Open Air & Sand Sculpture Museum. Jest to jedyny tego typu obiekt w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Eksponowane rzeźby wykonane są tylko z piasku i wody, bez użycia kleju. Do ich zbudowania zużyto 20 ton piasku. Sand City jest podzielone na dwie części: mitologiczną i holywoodzką.
Muzeum czynne jest codziennie w godz. 08:00-18:00. Znajduje się ono w południowej części miasta przy drodze prowadzącej do Safagi, w pobliżu hotelu Sunrise Grand Select Crystal Bay.

Selkhet Papyrus
Dosyć pokaźna papirusowa galeria. Znajduje się w dzielnicu Kawsar (niedaleko Mamshy).

Zakupy w Senzo Mall
Galeria handlowa Senzo znajduje się przy Safaga Road 61111. Jest tam wiele sklepów znanych marek, część gastronomiczna, supermarket oraz park rozrywki.

Papas Bar
Lokal znajduje się przy wejściu do Mariny. Wieczorem jest tu zawsze dużo ludzi. Rozbrzmiewa rokowa i popowa muzyka. Chętni mogą spróbować swoich sił w karaoke.

Dyskoteka w Little Budda
Little Budda to najdroższa dyskoteka w Hurghadzie. Wstęp do niej kosztuje ok. 20 USD. Jednak na wieczór spędzony w lokalu z niesamowitym klimatem, wystrojem i muzyką nie trzeba nikogo namawiać. Oferowane są tu świetne drinki, shoty, piwo i wino.

 Zobacz opisywane miejsca na mapie:

  • Hurghada_co_zwiedzic_1
  • Hurghada_co_zwiedzic_2

W okolicy:

Al-Dżuna (El Gouna)
Jest to luksusowe miasteczko znajdujące się ok. 25 km na północ od Hurghady. Jest ono zbudowane na wzór Wenecji. Archipelagi sztucznych wysp rozdzielone są kanałami i połączone ze sobą mostami. Są tu m.in.: hotele, pola golfowe, szpital, kilka przystani, akwarium, szkoły i kasyno. Jego właścicielem jest egipski przedsiębiorca i miliarder – Samih Sawiris (Orascom Development). 

Safaga
Safadża, Port Safaga lub Safaga (سفاجا) jest to miasto położone 53 km na południe od Hurghady. Znajduje się tu arabski bazar, kilka hoteli oraz port. W okolicy miejscowości, na Morzu Czerwonym znajdują się liczne miejsca nurkowania na rafach oraz wrakach (m.in. Salem Express i drewniany wrak z XVIII w.).

Mons Claudianus
Mons Claudianusto to kamieniołom i stanowisko archeologiczne znajdujące się ok. 150 km od Hurghady. Leży na północ od Luksoru, pomiędzy miastem Qena a Hurghadą. Był to rzymski kamieniołom działający przez dwa stulecia (od I w.n.e. do połowy III w.n.e.). Został on odkryty w 1823 r. przez Wilkinsona i Burtona. Około 50 km dalej znajduje się kolejny kamieniołom - Mons Porphyrites, który jest jedynym na świecie źródłem fioletowego porfiru.

Makadi
Miejscowość typowo turystyczna położona ok. 50 km na południe od Hurghady. Są tu hotele, bary, sklepiki oraz cisza i spokój. Do zwiedzania niczego tu nie ma. Za to po drodze z Hurghady do Makadi jest piękne miejsce - plaża Sharm el Naga.

Rezerwat Sharm el Naga
Sharm el Naga to podwodny park krajobrazowy znajdujący się ok. 40 km od Hurghady (po drodze z Hurghady do Makadi). Jest to obszar chroniony z rajską plażą oraz krystalicznie czystą wodą idealnie nadającą się do snurkowania. Jest on nieskażony działalnością człowieka i przez to zachował ciekawe formy koralowców z ogromem kolorowych ryb. 

Turystyczna Wioska beduinów
Beduini to nomadyjscy arabscy pasterze. To właśnie oni udomowili wielbłądy, by przemierzać pustynię. W wiosce beduińskiej możemy zobaczyć warsztat tkacki, meczet, beduińskie chaty, studnie, hodowle udomowionych zwierząt i pustynny beduiński ogród. Działa tu także sklepik z pamiątkami zrobionymi przez mieszkańców oraz apteka oferującą różnorodne preparaty ziołowe. Odwiedzając wioskę będziemy mieli okazje degustować beduińską herbatę i placek wypiekany z wody, mąki i soli oraz przejechać się na wielbłądzie.

Sahl Hasheesh
Nowa miejscowość powstająca na południe od Hurghady. Ma być ona bardziej luksusowa niż El Gouna. Na razie nie ma tam za wiele - płatna plaża Il Gusto oraz kilka barów.